Gradnja kokošnjaka: kako naj bo kokošnjak videti in kaj boste potrebovali
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

09.02.2023

Gradnja kokošnjaka: kako naj bo kokošnjak videti in kaj boste potrebovali

Če želite začeti gojiti piščance, je ena od osnovnih stvari, ki jih morate storiti, preden jih pridobite, zgraditi kokošnjak. Nov kokošnjak bo morda potreben tudi, če je obstoječi že v najboljših letih. Kokošnjak lahko kupite ali pa ga zgradite sami. Če ste dovolj ročno spretni in vas mika, da bi na svojem vrtu zgradili kurnik točno po svojih zamislih, se vam ni treba bati izbrati druge možnosti in si kurnik zgradite kar sami. Česa ne smete pozabiti pri gradnji kokošnjaka?

Preden se lotite dela

  • Preden začnete iskati materiale za gradnjo kokošnjaka in se lotite dela, morate ugotoviti, kakšen naj bo vaš kokošnjak.
  • Najprej je treba določiti velikost kokošnjaka, ki je odvisna od načrtovanega števila kokoši. Vsaka kokoš naj ima talno površino 0,5 m2. Poleg števila kokoši morate seveda upoštevati tudi velikost prostora, kjer bo stal kokošnjak. Kar zadeva lokacijo kokošnjaka, je najbolje usmeriti njegovo sprednjo stran z vrati in okni na jug ali jugovzhod.
  • Če želite kokošim dati več prostora, lahko kokošnjaku dodate izpust.
  • Nato določite, kako naj bi celotno delo izgledalo približno od zunaj. V okviru tega morate ugotoviti, ali bo kokošnjak stal neposredno na tleh, bo rahlo podprt ali bo postavljen na taki višini, da se bodo kokoši lahko skrile pod njim. Dvignjen kokošnjak ima to prednost, da je praktično nemogoče, da bi voda ali vlaga prišla iz tal, zato bo  kokošnjak suh.
  • Sledi predlog o postavitvi vhodnih vrat za kokoši ter oken, ki v kokošnjaku nikakor ne smejo manjkati za prezračevanje, še posebej poleti. Za lažje delo se splača izbrati avtomatska vrata s časovnim ali somračnim stikalom za samodejno odpiranje in zapiranje. Okno (ali več oken) mora biti tudi na zapiranje, sicer bi kune ali lisice zlahka zašle v kurnik. Ne pozabite narediti še ena, dovolj velika vrata, zahvaljujoč katerim boste lahko izvajali vzdrževanje v kokošnjaku.
  • Nato razmislite, kako boste pobrali jajca iz kokošnjaka, idealno čista in nepoškodovana. Zato morajo imeti kokoši na voljo gnezda za odlaganje jajc. Poleg klasičnih nesnih gnezd, ki jih postavimo v kokošnjak, je na voljo bolj praktična zunanja različica. Zunanja gnezda za nesnice so pritrjena na zunanjo steno kokošnjaka, vendar lahko kokoši vanje pridejo klasično iz notranjosti kokošnjaka. Jajca se nato zbirajo od zunaj, kar je navadno primernejše za rejca.
  • V kokošnjaku ne smejo manjkati grede, na katerih kokoši počivajo in spijo. Grede naj bodo nekoliko nad tlemi, približno od pol do enega metra. Med posameznimi gredami pustite vsaj 40 centimetrov razmika. Pri določanju skupne dolžine počivališč upoštevajte, da vsaka kokoš potrebuje približno 30 centimetrov širok prostor.
  • Kokošnjak lahko izolirate, tako kot svojo hišo. V izoliranem kokošnjaku bodo kokoši bolje uspevale jeseni in pozimi, vi pa boste za svoje delo z izolacijo poplačani v obliki večje nesnosti v hladnih mesecih.
  • Pred gradnjo lahko razmislite tudi o načinu ogrevanja in razsvetljave v kokošnjaku. Ogrevanje lahko zagotovite na primer z infrardečo svetilko ali keramično žarnico, mladi piščanci pa bodo cenili umetno kuro. Za umetno kuro je koristno kupiti grelno ploščo za piščance.

Material za gradnjo kokošnjaka

Takoj, ko ste vse podrobno premislili, je čas za pripravo materiala. Za izgradnjo kokošnjaka boste potrebovali:

  • skobljani tramovi za gradnjo kokošnjaka,
  • letve za stene kokošnjaka (namesto tega lahko uporabite OSB plošče),
  • tramovi ali hlodi s premerom okoli 5 cm za grede,
  • vodoodporna vezana plošča za tla,
  • pritrdilni elementi za lesene konstrukcije proti koroziji (pocinkani),
  • okno z okovjem,
  • piščančja vrata (idealno avtomatska),
  • okovje za velika vrata za rejce,
  • strešna kritina (na primer asfaltne skodle),
  • kit za les (za fuge, sanacija razpok v lesu),
  • lak za les,
  • polistirenske plošče za izolacijo kokošnjaka,
  • mreža za izpust.

Če imate jasno predstavo o obliki kokošnjaka in potrebnih materialih, morate le najti čas in nekaj orodij za njegovo gradnjo. Če se vam pri gradnji kokošnjaka zgodi, da naletite na težavo, za katero ne veste, kako bi se je lotili, boste na spletu zagotovo našli vrsto navodil, kako jo premagati. Lahko pa vedno prosite za nasvet ali pomoč izkušenega prijatelja.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.