Avtor: Luboš Burda
22.01.2024
Česa zajec ne more jesti?
Radi bi jih razvajali in uhljačem zagotovili najboljšo možno prehrano. In zdi se preprosto – z veseljem grizljajo karkoli od sadja ali trave, ampak.. Čeprav se morda zdi, da dano glodavcem koristi, jim lahko, nasprotno, škodi. Veliko človeških dobrot lahko povzroči prebavne težave zajcem. Za vas smo pripravili seznam živil, ki jih kunec ne sme jesti in se jim na vse pretege izogibajte.
Avokado
Prehranska bomba in trend zadnjih let je priljubljen dodatek sendvičem ali kot del tako imenovanih poke bowlov. Medtem ko uživate v tej poslastici in se bogatite z zdravimi maščobami, je nikoli ne dajte zajcu. Čeprav je sadež, je za vašega kosmatega spremljevalca lahko smrtonosen – vsebuje spojino persin, ki lahko v večjih količinah povzroči srčno popuščanje.
Semena in koščice sadja
Preden hišnemu ljubljenčku postrežete na primer jabolka ali hruške, jim odstranite pečke. Medtem ko je pulpa sadeža popolnoma neškodljiva, je dokazano, da semena in koščice vsebujejo cianid v sledovih. Čeprav ne gre za življenjsko nevarno dozo, z odstranitvijo zagotovo ne boste naredili napake in se izognili morebitnim zapletom.
Česen in čebulo prihranimo za juho
Surovi česen, čebula in por vsebujejo oksidant n-propil disulfid, ki se veže na rdeče krvne celice. Čeprav človeka skorajda ne prizadene, pa zna narediti marsikaj hudega »uhljačem«. Lahko jih spravi v stanje hemolitične anemije, kar pomeni splošno oslabelost in pomanjkanje zanimanja za hrano in vodo. Če tega stanja ne zdravimo pravočasno, lahko povzroči smrt.
Krompir lahko zaradi visoke vsebnosti škroba in ogljikovih hidratov povzroči tudi prebavne težave, zato je bolje, da glodavce ne dajete te tradicionalne priloge za ljudi.
Čokolada, druge sladkarije in arašidovo maslo
Tudi te spadajo med izključena živila, ki jih kunec ne sme uživati. Teobromin in kofein sta zanj še posebej nevarna v čokoladi – temnejša kot je in bogatejša s kakavom, bolj problematična. Zastrupitev s čokolado, ki bo povzročila hiperaktivnost, tresenje in povišan srčni utrip, je življenjsko nevarna.
Prav tako naj ostanejo piškoti in druge sladkarije s čezmerno vsebnostjo sladkorja samo v shrambi. Kosmatincen bi povzročili prebavne motnje in debelost. Uganite, kako bi bil z mastnimi orehi in arašidovim maslom ... Spet se izogibajte tem živilom.
Pazite se strupenih rastlin
Če imate hišnega ljubljenčka v stanovanju ali hiši, pazite, da ne uživa listov sobnih rastlin. Večina jih je strupenih za vašega uhljača in mu lahko škodujejo. Previdnost velja tudi, če zajca spustite v ogrado na vrtu – nevarne so na primer šmarnice, trpotec ali jeglič.
Držite se klasike
Ne poskušajte za vsako ceno obogatiti kunčje prehrane, kosmatinci se lahko znajdejo s splošno priporočenimi dobrotami. Dvakrat na dan jim dodajte čisto vodo v napajalnik in poskrbite, da pozimi ne zmrzne. Seno je odličen vir vlaknin, brez katerih kunci ne morejo dolgo živeti. Postane jim celo veliko pomembnejši od vseh granul. Če sušite sami, posušeno travo shranite v vrečke in pustite približno tri tedne. Izbirajte med visokokakovostnimi krmnimi mešanicami, zasnovanimi posebej za kunce, saj tudi hrana za hrčke ali morske prašičke ni primerna.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek